Незлоякісні захворювання щитоподібної залози

Вузлова незлоякісна патологія

Вузли щитоподібної залози – локалізовані в обмеженій ділянці паренхіми доброякісні новоутворення, які можуть мати різне клітинне походження, структуру та перебіг.

Якщо доброякісна пухлина продукує гормони, розвивається класична картина гіпертиреозу (токсична аденома щитоподібної залози або хвороба Пламмера).

Пухлини, що не продукують гормони, як правило, ростуть безсимптомно, поки не досягнуть розмірів, які стискають сусідні структури або/і викликають занепокоєння хворого.

 

Струма (зоб)

 

Струм – гіперплазія (розростання) щитоподібної залози, як правило, пов’язане з недоліком надходження йоду в організм (ендемічний зоб).

На початкових стадіях струма не впливає на функцію залози. При подальшому зростанні можуть розвиватися форми, що протікають із підвищенням або зниженням продукції гормонів.

Струма може досягати гігантських розмірів, здавлювати трахею та стравохід, провокуючи порушення функцій ковтання та дихання.

 

Базедова хвороба (дифузний токсичний зоб)

 

Базедова хвороба – це гіперсекреція гормонів щитоподібної залози, спричинена порушенням діяльності імунної системи. Лімфоцити продукують аномальний білок, що стимулює щитовидну залоз.

В результаті заліза збільшується, що супроводжується підвищенням продукції гормонів (дифузний токсичний зоб). Розвиваються характерні порушення з боку очей (випинання очного яблука), які можуть призвести до втрати зору.

 

Тиреоїдити

 

Тиреоїдит – запальне ураження щитоподібної залози, викликане різними причинами (інфекція, травма, аутоімунна агресія). Хронічні тиреоїдити, як правило, мають аутоімунне походження.

Тиреоїдит Хашимото – хронічний аутоімунний процес, що призводить до збільшення обсягу залози з подальшим її склерозуванням. Може протікати з підвищеною, зниженою чи близькою до норми ендокринною функцією залози.

Тиреоїдит Ріделя – рідкісна форма тиреоїдиту, що характеризується підвищеною щільністю ураженої залози, а також спайковими процесами трахеї та стравоходу.

 

Злоякісні захворювання (рак) щитоподібної залози

 

Найчастіше зустрічається папілярна карцинома – диференційована пухлина, яка метастазує переважно лімфатичним шляхом. У 30% випадків виявляють метастази в шийні вузли, і лише у 5% – у віддалені органи.

Фолікулярна карцинома розвивається у більш зрілому віці, часто пов’язана з хронічним дефіцитом йоду. Ця злоякісна пухлина частіше поширюється гематогенно (метастази в лімфатичних вузлах виявляють у 5% випадків, а в легенях та кістковій тканині – у 5-20%).

Медулярна карцинома продукує кальцитонін, що призводить до порушення обміну кальцію. У 25% випадків має спадковий характер. Метастазує лімфогенно та гематогенно (в печінку, легені, кісткову тканину).

Анапластична карцинома – рідкісна недиференційована пухлина, що розвивається на шостій декаді життя. Характеризується крайньою агресивністю, швидко проростає в навколишні тканини, бурхливо метастазує.