
Під час чергового обстеження у Вас виявили пухлину на шиї? Боїтеся негативного діагнозу, і хочете отримати додаткову консультацію кваліфікованого фахівця, щоби точніше оцінити свої шанси на одужання? Хірург-ендокринолог, лікар вищої категорії Корчагін Єгор Павлович пропонує записатися на прийом, а також пройти огляд і високоточну діагностику. Якщо в пацієнта під час ультразвукового дослідження виявиться новоутворення в щитоподібній залозі, то може знадобитися додаткове обстеження для уточнення характеру пухлини (зло- або доброякісна). Наприклад, тонкогольна аспіраційна пункційна біопсія (ТАПБ) щитоподібної залози, ціна якої залишається на доступному рівні. Її результати допоможуть обрати коректне лікування, і якщо це необхідно — спланувати операцію.
Що це таке?
Тонкогольна біопсія щитоподібної залози Чернівці — це один із видів медичного дослідження, яке не вимагає від пацієнта спеціальної підготовки. Лікар, який проводить біопсію, виконує УЗД, у процесі якого визначає кількість, розмір і розташування вузлів щитоподібної залози, а також визначає вузли, які вимагають проведення біопсії. Це створює можливість отримати зразки матеріалу для цитологічного дослідження (вивчення та аналізу новоутворень на клітинному рівні).
ТАПБ — абсолютно безпечна, поширена та рутинна процедура, яка тисячами проводиться щодня людям із вузлами щитоподібної залози у світу.
Єдина мета ТАПБ — отримати клітини щитоподібної залози (або лімфатичного вузла) для вивчення під мікроскопом.
ТАПБ — це абревіатура, яка розшифровується в такий спосіб:
Т — ТОНКОГОЛЬНА: голка дійсно тонка — діаметр лише 0,7 мм від стандартного 5 мл шприца;
А — АСПІРАЦІЙНА: за допомогою шприцевого поршня клітини з вузла втягуються в голку й потім переносяться на предметне скло для вивчення під мікроскопом;
П — ПУНКЦІЙНА: під контролем ультразвуку виконується пункція (прокол) вузла для вилучення клітин;
Б — БІОПСІЯ — це метод дослідження, під час якого беруть клітини (або тканини) з організму для діагностики.
Для чого потрібна ТАПБ?
ТАПБ вузлів під ультразвуковим контролем є «золотим стандартом» діагностики вузлової патології щитоподібної залози. Біопсія дає змогу провести цитологічне дослідження — вивчення та аналіз новоутворення на клітинному рівні. Додатково, за показаннями, проводиться змив із голки на онкомаркери (кальцитонін, тиреоглобулін, паратгормон) та/або молекулярно-генетичне дослідження пунктату для виявлення мутацій BRAF, RAS, RET/PTC, PAX8/PPARg, які характерні для диференційованого раку щитоподібної залози. Результат ТАПБ дає змогу лікарю визначити подальшу тактику — оперувати чи спостерігати.
Це боляче?
ТАПБ незначно болюча маніпуляція, яка за відчуттями нагадує внутрішньовенний забір крові. Неприємний лише прокол голкою поверхні шкіри.
Скільки часу займає відновлювальний період?
Уже через кілька хвилин після процедури Ви повернетеся до звичних справ і способу життя без жодних обмежень.
А якщо проколоти щось важливе на шиї?
Процедура ТАПБ проводиться строго під контролем УЗД і лікар чітко візуалізує на екрані монітора й сам вузол, і рух голки та всі важливі структури шиї. Саме тому тонкоголкова біопсія абсолютно безпечна.
Чи призведе біопсія до розповсюдження пухлини?
Біопсія не призводить до розповсюдження пухлини, оскільки рак щитоподібної залози не відрізняється «агресивною поведінкою». Тому з цього погляду біопсія безпечна для будь-яких утворень залози.
Якщо гормони в нормі, то все супер і пункція мені не потрібна?
На жаль, це не так. Морфологічна структура вузлів (злоякісних чи доброякісних) не пов’язана зі здатністю залози виробляти гормони. Тому нормальні показники гормонів не виключають наявність раку щитоподібної залози.
Якщо вузлів багато, пунктують найбільший, щоби виключити рак?
На жаль, рак може бути у вузлі будь-якого розміру. Згідно з протоколом, біопсія має бути проведена для вузлів із підозрілими ультразвуковими ознаками незалежно від розміру, а також для будь-яких вузлів понад 1,5 см або в разі швидкого зростання вузла в процесі динамічного спостереження. Бувають випадки, коли пацієнту роблять кілька проколів шиї за один сеанс і беруть кілька проб із різних вузлів.
Чи є альтернатива?
На сьогодні це найінформативніший метод діагностики злоякісних утворень щитоподібної залози. Інші дослідження (УЗД, еластографія, сцинтиграфія тощо) можуть дати тільки орієнтовну інформацію й ніяк не замінять біопсію. На щастя, у 90 % випадків вузли щитоподібної залози мають доброякісну природу.
Чи потрібна підготовка до проведення ТАПБ?
Спеціальна підготовка не потрібна. Перед біопсією можна їсти й пити. До проведення ТАПБ важливо визначити рівень кальцитоніну, кальцію іонізованого та паратгормону. Із собою бажано мати медичну документацію (картку, виписки тощо).
Як отримати результат тонкогольної аспіраційної пункційної біопсії?
Клітинний матеріал, отриманий у процесі ТАПБ вузла щитоподібної залози, зазнає мікроскопії в цитологічній лабораторії впродовж 7 робочих днів. Пацієнт отримує результат на електронну пошту.
Результати цитологічного дослідження визначаються відповідно до класифікації ТBSRTC (The Bethesda System for Reporting Thyroid Cytopathology, Національний інститут раку США, 2007–2017 рр.), що розділяє всі можливі варіанти на шість основних категорій та надає можливість формулювати цитологічні висновки в однозначних і клінічно значущих термінах:
І категорія — неінформативний матеріал;
II категорія — доброякісний процес;
ІІІ категорія — атипія невизначеного значення або фолікулярні зміни невизначеного значення;
IV категорія — фолікулярна пухлина (ймовірність фолікулярного раку щитоподібної залози); Гюртлеклітинна пухлина (ймовірність Гюртлеклітинного раку щитоподібної залози);
V категорія — підозра на злоякісний процес;
VI категорія — злоякісний процес (папілярний, медулярний або анапластичний рак щитоподібної залози та інші варіанти злоякісних пухлин).
Використання сучасної класифікації ТBSRTC дає змогу досягати головної мети проведення біопсії щитоподібної залози — чітко визначати лікувальну тактику.
Якщо Ви хочете зробити ТАПБ щитоподібної залози, отримавши достовірний результат і докладну консультацію фахівця за Вашим випадком, запишіться на прийом, залишивши онлайн заявку, або в телефонному режимі.