Хірургія щитоподібної залози

Вам повідомили, що потрібно невідкладно робити операцію, а ви сумніваєтеся?

Хірург-ендокринолог вищої категорії Корчагін Єгор Павлович допоможе з підтвердженням або уточненням вашого діагнозу. А також підкаже, чи є необхідність у хірургічному втручанні. Середня вартість операції з видалення щитоподібної залози в Харкові цілком доступна і порівнянна з видаленням пухлин і кіст в інших органах.

Важливо знати

На початкових стадіях хвороби гострої потреби в оперуванні немає. Важливо лише правильно поставити пацієнту діагноз і підібрати індивідуальне лікування. У складних випадках видалення вузлів щитоподібної залози, вартість якого залежить від рівня складності та ступеня кваліфікації хірурга, може врятувати людині життя. Важливо, щоби люди з патологіями знали, що в них в анамнезі, і з допомогою компетентного лікаря правильно розрахували свої шанси. Тут відіграють роль будь-які деталі — наявність супутніх хвороб, професійний досвід лікаря, кількість проведених ним операцій, дані статистики щодо аналогічних випадків за останні роки (в нашій країні й за кордоном), іноземні практики лікування тощо.

Підготовка до хірургічного втручання

Операції на щитоподібній залозі вважаються складними. Зазвичай їм передує низка досліджень, які наочно показують, що необхідне видалення вузла щитоподібної залози, зоба, ціна (Чернівці) яких залишається прийнятною. Поміж них:

  • лабораторні аналізи (ТТГ, кальцитонін, паратгормон, антитіла тощо);
  • УЗД щитоподібної та паращитоподібних залоз;
  • тонкоголкова аспіраційна пункційна біопсія вузлів щитоподібної залози та лімфовузлів шиї;
  • ларингоскопія голосових складок;
  • комп’ютерна томографія шиї та органів грудної клітки (в разі підозри на шийно-загрудинний зоб);
  • сцинтиграфія щитоподібної залози (за показаннями);
  • молекулярні дослідження.

Як все проходить?

Спеціальної підготовки до операції на щитоподібній залозі, ціна якої визначається індивідуально та містить витрати на медикаменти, не потрібно. Зазвичай це стандартний набір лабораторних аналізів (загальні клінічні та біохімічні аналізи, коагулограма тощо), УЗД, рентген, КТ або МРТ (за показаннями). А також попередній огляд терапевта й консультація анестезіолога. Після цього можна спілкуватися безпосередньо з хірургом, отримавши відповіді на всі свої питання.

Хірургічне втручання проводиться під загальною анестезією (пацієнт перебуває в медикаментозному сні та не відчуває болю). Упродовж усієї операції анестезіолог контролює стан пацієнта. Тривалість операції залежить від складності випадку (від 40 хвилин до 4 годин). 1-й день реабілітації — суворий ліжковий режим. Середня тривалість перебування в стаціонарі після операцій на щитоподібній та паращитоподібних залозах становить 2 доби. За відсутності ускладнень пацієнта виписують додому. Однак, для контролю самопочуття йому доведеться бути з лікарем на зв’язку та дотримуватися рекомендацій.

ОСНОВНІ ВИДИ ОПЕРАЦІЙ НА ЩИТОПОДІБНІЙ ЗАЛОЗІ:

  • резекція щитоподібної залози;
  • гемітиреоїдектомія;
  • тиреоїдектомія;
  • операції на щитоподібній залозі та лімфатичних вузлах шиї.

РЕЗЕКЦІЯ ЩИТОПОДІБНОЇ ЗАЛОЗИ

Резекція щитоподібної залози — це часткове видалення тканини щитоподібної залози. Можлива резекція однієї або обох часток щитоподібної залози із залишенням певної кількості тканини. Нині резекції щитоподібної залози виконуються рідко. Це пов’язано з рубцевими змінами, які з’являються після операції. Тому в разі необхідності повторної операції (наприклад, рецидив захворювання) виникають технічні труднощі з ідентифікацією поворотного нерва та паращитоподібних залоз, збільшуючи ризик їхнього ушкодження.

ГЕМІТИРЕОЇДЕКТОМІЯ

Гемітиреоїдектомія — це видалення однієї частки щитоподібної залози з перешийком. Цей обсяг хірургічного втручання обирають у разі одностороннього ураження частки щитоподібної залози.

Показання до проведення гемітиреоїдектомії:

  • фолікулярна неоплазія щитоподібної залози (фолікулярна пухлина з невизначеним злоякісним потенціалом), NIFTP (noninvasive follicular thyroid neoplasm with papillary-like nuclear features — неінвазивна фолікулярна неоплазія щитоподібної залози з ядерними змінами, що характерні для папілярної карциноми);
  • високодиференційований рак щитоподібної залози без розповсюдження за межі органу — одноосередкова папілярна мікрокарцинома, інкапсульований (у капсулі) фолікулярний варіант папілярної карциноми, фолікулярна карцинома з мінімальним розповсюдженням клітин у капсулу пухлини;
  • автономний гіперфункціонуючий вузол щитоподібної залози («токсична» аденома);
  • односторонній вузловий (багатовузловий та/або шийно-загрудинний) зоб ІІІ-ІV ступеня.

ТИРЕОЇДЕКТОМІЯ

 Тиреоїдектомія — це повне видалення тканини щитоподібної залози. Цей обсяг хірургічного втручання вибирають у разі двобічного ураження органу або виявлення раку щитоподібної залози.

Показання до проведення тиреоїдектомії в разі злоякісного процесу:

  • високодиференційований рак щитоподібної залози (папілярна та фолікулярна карциноми);
  • медулярна карцинома щитоподібної залози;
  • низькодиференційована карцинома щитоподібної залози;
  • недиференційована (анапластична) карцинома щитоподібної залози;
  • плоскоклітинна карцинома щитоподібної залози;
  • метастатична карцинома щитоподібної залози;
  • неходжкінська лімфома щитоподібної залози;
  • карциноми зі змішаними ознаками та інші види.

Показання до проведення тиреоїдектомії в разі доброякісного процесу:

  • дифузний токсичний зоб (хвороба Грейвса);
  • багатовузловий токсичний зоб;
  • багатовузловий нетоксичний зоб ІІІ-ІV ступеня;
  • багатовузловий шийно-загрудинний зоб;
  • хронічний аутоімунний тиреоїдит (хвороба Хашимото) з гіперплазією щитоподібної залози та компресією трахеї.

ОПЕРАЦІЇ НА ЩИТОПОДІБНІЙ ЗАЛОЗІ ТА НА ЛІМФАТИЧНИХ ВУЗЛАХ ШИЇ

У деяких випадках злоякісний процес із первинного вогнища в щитоподібній залозі поширюється (метастазує) у регіонарні шийні лімфовузли. У разі доведеного метастатичного ураження лімфатичних вузлів шиї необхідно провести хірургічне втручання в обсязі шийної дисекції — видалити клітковини шиї з лімфатичними вузлами.

Класифікація шийних дисекцій ґрунтується на анатомічному розділенні передньо-латеральної поверхні шиї на сім рівнів — I (A, B), II (A, B), III, IV, V (A, B), VI, VII.

 

До передньої групи належать лімфатичні вузли VI рівня (пре- та паратрахеальні, передгортані [Дельфійські], паращитоподібні, а також лімфовузли по ходу зворотних гортанних нервів) і VII рівня (пре- та паратрахеальні верхні лімфовузли середостіння вище за рівень безіменної артерії).

До латеральної групи належать лімфатичні вузли п’яти рівнів: підборіддя (IA рівень), піднижньощелепні (IB рівень), верхні (IIA та IIB рівні), середні (III рівень), нижні (IV рівень) яремні, а також лімфовузли заднього трикутника шиї (VA і VB рівні) праворуч і ліворуч, відповідно.

Обсяг операції планується залежно від виду та поширеності злоякісного процесу, а також рівня ураження лімфовузлів шиї.

Найчастіше в разі раку щитоподібної залози застосовуються два варіанти шийних дисекцій:

  • Центральна дисекція шиї, коли видаляються пре- та паратрахеальні лімфовузли VI та VII рівнів; може бути однобічною та двобічною; проводиться як із лікувальною, так і профілактичною метою.
  • Селективна латеральна дисекція шиї, коли видаляються верхньо-, середньо- та нижньояремні лімфовузли шиї (II, III та IV рівні); може бути одно або двобічною; проводиться здебільшого з лікувальною метою; для профілактики проводиться дуже рідко.

Найчастіші обсяги операцій у разі раку щитоподібної залози з ураженням лімфатичних вузлів шиї:


  • Гемітиреоїдектомія, центральна (одно- або двобічна) шийна дисекція;

  • Тиреоїдектомія, центральна (одно- або двобічна) шийна дисекція;

  • Тиреоїдектомія, центральна (двобічна) та селективна латеральна (одно- або двобічна) шийна дисекція.

Важливим етапом при операціях на щитоподібній та паращитоподібних залозах, регіонарних шийних лімфатичних вузлах є обов’язкова візуалізація та збереження незмінених паращитоподібних залоз та гілок рухових нервів (верхніх і нижніх гортанних, додаткового, блукаючого та діафрагмального). Для цього використовується спеціальна оптика, що збільшує, і нейромонітор. Інтраопераційний нейромоніторинг є безпечним і точним методом виявлення рухових нервів і завжди рекомендується в разі операцій у ділянці голови та шиї, особливо в разі розширених і повторних хірургічних втручаннях.

Якщо Вас цікавить хірургічне лікування захворювань щитоподібної залози — довіртеся рукам досвідченого фахівця! Запишіться на консультацію в найближчий вільний для Вас час!